„Pierwszy na zgagę”, czyli czym tak naprawdę jest Ranigast?

Ranigast to jeden z najpopularniejszych leków na zgagę dostępnych bez recepty. Nie bez znaczenia jest oczywiście fakt, że jest jeden z preparatów również najbardziej reklamowanych. A reklama, wiadomo… swoją siłę przebicia ma. Ale czy rzeczywiście jest to lek „pierwszy na zgagę”? To hasło reklamowe potraktowałabym odrobinę z przymrużeniem oka. Oczywiście, nie będę zabierała mu jego zasług w ratowaniu niejednego Polaka przed tą przykrą dolegliwością, ale przyjrzyjmy się mu odrobinę dokładniej.

Producent podaje, że ranitydyna działa nawet do 12 godzin. Jest to wynik zdecydowanie zadowalający, możemy więc być pewni, że zgaga powinna nam odpuścić już po jednej dawce lekuSubstancją czynną Ranigastu jest ranitydyna – jest to tzw. antagonista receptorów histaminowych H2. Jak ona działa? W naszym żołądku znajdują się specjalne komórki tzw. komórki okładzinowe żołądka – odpowiedzialne są one za wytwarzanie kwasu solnego, który, jak wiemy, jest głównym składnikiem soków trawiennych i główną siłą sprawczą pieczenia za mostkiem. Na powierzchni tych komórek znajdują się szczególne struktury, receptory histaminowe H2, które łącząc się z tzw. histaminą umożliwiają jej stymulowanie tworzenia kwasu solnego. Innymi słowy, aktywne receptory H2 pozwalają na produkcję kwasów. To właśnie na nie działa ranitydyna zawarta w Ranigaście – sama wchodzi w miejsce histaminy i blokując te struktury, blokuje jednocześnie produkcję kwasu solnego. A stamtąd droga już prosta –mniejsza ilość kwasu solnego = mniejszy wpływ kwasu na przełyk = zniknięcie zgagi.

Ranitydyna występuje, oprócz popularnego Ranigastu, również w takich preparatach jak Ranimax 150 czy Riflux. W większości preparatów ranitydyna występuje w dawce 150mg, co odpowiada maksymalnej dawce dobowej. W mniejszej dawce, 75mg, występuje w skromniejszej wersji Ranigastu tzw. Ranigaście Pro. Ważna rzecz do zapamiętania: ranitydyna dozwolona jest dla osób, które ukończyły 16 lat! Nie wolno podawać jej osobom młodszym ze względu na możliwe działania niepożądane!! Ranitydyna działa wprawdzie odrobinę dłużej niż środki zobojętniające, gdyż wpływ na receptory wymaga odrobiny czasu to jednak przez to, że wpływa bezpośrednio na wytwarzanie kwasu solnego, a nie tylko jego neutralizację pozwala na dłuższe pozbycie się dolegliwości. Producent podaje, że ranitydyna działa nawet do 12 godzin. Jest to wynik zdecydowanie zadowalający, możemy więc być pewni, że zgaga powinna nam odpuścić już po jednej dawce leku.

Antagonistów receptorów histaminowych, w tym ranitydyny, nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz karmiące piersiąCo jednak robić, jeżeli dokucza nam wyjątkowo silna zgaga? Przede wszystkim nie powinniśmy brać dodatkowej tabletki, gdyż w preparatach tych znajduje się maksymalna dobowa dawka ranitydyny! Przyjęcie większej ilości leku może spowodować nieprzyjemne działania niepożądane, a tego przecież byśmy nie chcieli, prawda? Z tego też względu, jeżeli Ranigast i inne tego preparaty nie pomogą, ratujmy się dodatkowo domowymi sposobami, chociażby migdałami. Można zastosować również środki zobojętniające, ale muszą minąć przynajmniej dwie godziny przerwy, aby można było ich użyć. Pytacie się dlaczego? Otóż środki alkalizujące stosowane powszechnie w zwalczaniu zgagi zmniejszają działanie ranitydyny, w związku z czym nie ma ona warunków do odpowiedniego działania. Skuteczność ranitydyny zmniejsza również palenie tytoniu, więc w imię wyższego dobra warto może odmówić sobie kilku papierosków? ;)

Antagonistów receptorów histaminowych, w tym ranitydyny, nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Na zgagę w okresie ciąży zdecydowanie lepiej zastosować środki zobojętniające lub sposoby domowe. Jak już pisałam, również dzieci poniżej 16 roku życia, powinny znaleźć inny sposób na radzenie sobie z tą dolegliwością.

Nie napiszę nic nowego, ale trzeba wspomnieć o tym ponownie: wiele leków wchłania się w różnym stopniu w zależności od stopnia kwasowości treści żołądkowej. W związku z czym, wszelkie leki, niezależnie od rodzaju, należy przyjmować profilaktycznie przynajmniej z dwugodzinnym odstępem od tych preparatów!

A więc jak to jest z tym „pierwszym na zgagę”? Powiem tak: dobre, skuteczne, długo działające, ale tylko dla osób, które wiedzą, że na pewno mogą go stosować. Zdecydowanie preparaty ranitydyny są jednymi z najlepszych leków na zgagę – tego nie można im odmówić. Po prostu jestem zwolenniczką stosowania najpierw czegoś delikatniejszego ;) Na przykład środków zobojętniających o których pisałam ostatnio… Jeżeli musimy używać preparatów ranitydyny dłużej niż kilka dni zdecydowanie skonsultujmy się z lekarzem! Co jednak robić, jeżeli Ranigast nie pomaga? Wówczas zostają inhibitory pompy protonowej – o nich do przeczytania tutaj.

Zdjęcie główne pochodzi ze strony producenta leku: www.ranigast.pl

Facebook0Google+0Twitter0Email

2 komentarzy o: “„Pierwszy na zgagę”, czyli czym tak naprawdę jest Ranigast?

  1. Mówiąc o zgadze najważniejszą kwestią z z punktu widzenia pacjenta jest efekt z odbicia. Osoby, które potrzebują leku, najczęściej mają już zgagę przez dłuższy czas, nawracającą lub utrzymujący się silny „atak”. W takim wypadku zaproponowanie środków alkalizujących lub ranitydyny może przyczynić się tylko do pogorszenia stanu pacjenta. Oczywiście, nie powinny być one przyjmowane dłużej niż parę dni, ale pacjent, któremu zgaga będzie przechodzić po łyknięciu tabletki nie będzie myślał, żeby je odstawiać. A już parę dni zażywania wspomnianych wyżej środków skutkuje hipergastrynemią – w przypadku ranitydyny występuje już po 3 dniach i jest oporna na zwiększenie dawki. I takim sposobem tworzy się zamknięte koło.
    Dlatego moim zdaniem ranitydynę lub środki zobojętniające powinno się podawać tylko w przypadku jeżeli zgaga występuje sporadycznie. W innym wypadku, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest omeprazol. Pamiętajmy o compliance – duża część pacjentów i tak nie odstawi leku po paru dniach, jeżeli w prosty sposób bez zmiany diety pomoże w dolegliwości. Omeprazol ma mniejsze działania niepożądane niż ranitydyna i może być bezpiecznie stosowany przez dłuższy czas, a po odstawieniu wywołuje mniejszy efekt z odbicia. Dlatego też łatwiej jest go odstawić i zacząć stosować dietę niż w przypadku innych środków. (Ale UWAGA: nie wolno go stosować w połączeniu z klopidogrelem – obniża działanie przeciwpłytkowe).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *