Antybiotyki w zawiesinie. Czy wiesz jak je prawidłowo przygotować? Cz.1. Preparaty amoksycyliny i klarytromycyny

Antybiotyki z klarytromycyną, czyli Klabax, Klacid, Fromilid

Klarytromycyna zaliczana do tzw. antybiotyków makrolidowych jest, obok preparatów amoksycyliny, jednym z najczęściej stosowanych antybiotyków zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Jej szerokie spektrum działania (co oznacza, że działa na wiele bakterii) pozwoliło na zastosowanie jej w zakażeniach dróg oddechowych, zapaleniach migdałków, gardła, ucha środkowego oraz całej gamie innych schorzeń o podłożu bakteryjnym. Jej ogromnym plusem, że może być stosowana u dzieci, które reagowały alergią na antybiotyki z grupy penicylin, do których zalicza się chociażby właśnie amoksycylina.

 

Jak wygląda przygotowanie tych antybiotyków?

Sporządzenie zawiesiny z tym antybiotykiem przebiega identycznie, jak miało to miejsce w przypadku preparatów z amoksycyliną – stosujmy się do tych samych zasad, a wszystko będzie w porządku. Tutaj również przygotowałam dla Was zdjęcia butelek tych trzech preparatów. Jak widać ich przypadku oznaczenie jest troszkę gorsze niż w przypadku poprzednich antybiotyków, ale i z tym można sobie poradzić. Klacid ma wyraźne oznaczenie poziomu zawiesiny za pomocą kreski – w tym przypadku 100ml (Klacid 250mg/5ml – 100ml). Producent Klabaxu oznacza poziom zawiesiny za pomocą niewielkiego wydrążenia w butelce mniej więcej w połowie etykiety (Klabax 250mg/5ml – 60ml), natomiast Fromilidu – za pomocą takiego samego oznaczenia na oranżowej butelce, jak w przypadku wspominanego już Hiconcilu.

      
www.lekinacodzien.pl

Warto zwrócić uwagę na to, iż po przygotowaniu Klacidu nawet prawidłowo przygotowana zawiesina może zawierać drobne, nierozpuszczone grudki przypominające swoim wyglądem kryształy cukru – jest to całkowicie normalne i wynika z właściwości leku.

Niestety producent Klacidu nie podaje w udostępnionych materiałach jaka dokładnie ilość wody jest potrzebna do przygotowania zawiesiny. W związku z tym trzeba będzie poradzić sobie stosując metodą „na kreskę”. Lepiej jest już w przypadku Klabaxu – aby przygotować zawiesinę w dawce 125mg/5ml potrzeba 34ml wody (dla butelki 60ml) lub 55ml (dla butelki 100ml). Identycznie sprawa ma się przy dawce 250mg/5ml. A Fromilid? Tutaj również producent podaje konkretne ilości – 42ml wody dla 60ml zawiesiny w dawce 125mg/5ml  i taka sama ilość dla 60ml w dawce 250mg/5ml. Niezależnie od tego metoda „na kreskę’ obowiązuje zawsze i wszędzie :)

klarytromycyna

 

Jak przechowywać zawiesiny z klarytromycyną?

Powinnam postawić przy tym akapicie wielki wykrzyknik, gdyż preparaty z klarytromycyną stanowią swoisty wyjątek wśród zawiesin antybiotykowych, jeśli o ich przechowywanie – ani Klacidu, ani Fromilidu czy Klabaxu nie powinno się trzymać w lodówce! Producent bardzo wyraźnie zaznacza to w ulotce każdego z tych preparatów. W przeciwieństwie do większości zawiesin antybiotykowych leki z klarytromycyną powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej (do 250C) zarówno w formie proszku, jak i już po rozrobieniu.

A jeżeli z rozpędu wstawiliśmy antybiotyk do lodówki? Wszystko jest zależne od tego jak on wygląda – niższa temperatura nie powinna zaszkodzić wprawdzie samemu antybiotykowi, ale może wpływać na substancje pomocnicze, które występują dodatkowo w proszku. Zmiana konsystencji, zabarwienia, pojawiające są grudki, których nie było wcześniej i nie rozchodzące się po ponownym zamieszaniu antybiotyku każą podejrzewać, że coś jest tak. Z tego względu to głównie wygląd świadczy w tym wypadku o tym, czy antybiotyk nadaje się jeszcze do użycia.

I na tym chciałabym zakończyć moje dzisiejsze wywody. I tak nagroda należy się temu, kto dotarł, aż do tego punktu. Mam nadzieję, że rozwiałam chociaż część Waszych wątpliwości i teraz stosowanie antybiotyków w formie zawiesiny nie będzie już takie problematyczne. Oczywiście nie wspomniałam tutaj o innych popularnych antybiotykach takich chociażby jak Sumamed, Zinnat czy Duracef, ale na to przyjdzie pora przy jednym z kolejnych wpisów.

A czy Wy mieliście kiedyś problemy z przygotowaniem tego typu postaci leku? Jakie są Wasze doświadczenia?

Facebook0Google+0Twitter0Email

Jeden komentarz o: “Antybiotyki w zawiesinie. Czy wiesz jak je prawidłowo przygotować? Cz.1. Preparaty amoksycyliny i klarytromycyny

  1. A ja mam zawsze dylemat i zawsze jak jestem w aptece zapominam się zapytać – która kreska na szczykawce dozujące antybiotyk jest prawidłowa? Ta na końcu szczykawce czy ta słabo widoczna poniżej ? Byłabym wdzięczna za odp. POZDRAWIAM EWA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *