Ranking bezpieczeństwa leków przeczyszczających. Na które z nich należy uważać? Cz.1. Preparaty roślinne, bisakodyl i inne.

Miejsce 11: ex aequo preparaty kruszyny, rzewienia i aloesu

Na miejscu 9 umieściłam inne preparaty roślinne, które bez problemu można dostać w każdej aptece. Zajmują one wspólnie niezbyt zaszczytne, przedostatnie miejsce w tym rankingu ze względu na to, że działają bardzo podobnie i ciężko by było je rozdzielić, który z nich jest bezpieczniejszy i lepszy od pozostałych. Co jednak możemy o nich powiedzieć?

Uważać na nie muszą osoby starsze, z chorobami serca, przyjmujące leki kardiologiczne, z problemami jelitowymi, a także kobiety w ciąży oraz karmiące. Ostrożnie powinny podchodzić do nich również dziewczęta i kobiety w okresie miesiączkiDziałanie przeczyszczające preparatów zawierających w swoim składzie wyciągi z kruszyny, rzewienia i aloesu opiera się na antrazwiązkach – czyli substancjach chemicznych takich samych, jak w przypadku liści senesu. Nie są to może substancje identyczne, ale działanie drażniące na nasze jelito jest baaardzo podobne. Całe szczęście preparaty są znacznie mniej popularne niż Xenna czy jej pochodne, ale, mimo wszystko musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie tylko senesem można zaszkodzić swoim jelitom. Podobnie jak w przypadku liści senesu możliwe jest wystąpienie atonii jelit (czyli stanu popularnego „rozleniwienia” konsekwencją którego są przewlekłe zaparcia) oraz zmian w samej okrężnicy i jelicie grubym.

Uważać na nie muszą te same osoby, które powinny unikać Xenny: osoby starsze, z chorobami serca, przyjmujące leki kardiologiczne, z problemami jelitowymi, a także kobiety w ciąży oraz karmiące. Ostrożnie powinny podchodzić do nich również dziewczęta i kobiety w okresie miesiączki. Nie występuje wprawdzie typowe przeciwwskazanie do stosowania leków przeczyszczających w tym okresie, ale mimo wszystko nie są one wówczas polecane. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na możliwość potęgowania bólu miesiączkowego – leki przeczyszczające drażniąc jelito grube mogą doprowadzić do napadowych skurczów, które tylko nasilają i tak odczuwane już bóle w dolnych partiach brzucha. Dodatkowo leki te zwiększają w pewnym stopniu ukrwienie narządów miednicy, przez co, u niektórych kobiet, mogą przedłużyć się krwawienia miesiączkowe.

Działanie tych preparatów pojawia się zazwyczaj po 6-12 godzinach, czyli podobnie jak miało to miejsce w przypadku preparatów senesu. Najlepiej jest zażywać je przed snem, aby osiągnąć efekt kolejnego ranka (dodatkowo, w nocy nikogo nie kusi, aby brać więcej tabletek, gdy po dwóch godzinach nic nie ma:). Pamiętajmy, że jednym z głównych działań niepożądanych tych leków jest biegunka występująca przede wszystkim po przedawkowaniu środków przeczyszczających.

W jakich lekach znajdziemy te rośliny? Kora kruszyny to składnik takich preparatów jak: Normosan (herbatka), Tabletki przeczyszczające czy Alax (wspólnie z ekstraktem z aloesu). Korzeń rzewienia znajdziemy głównie w tabletkach o nazwie Radirex czy Laxocaps, natomiast aloes występuje w całej gamie soków (Sok z aloesu, 100% miąższ, Oleofarm), a także we wspomnianych już tabletkach Alax. I jeden drobiazg na zakończenie: część antrazwiązków wydala się z moczem zabarwiając go na ciemny kolor – niech nie zdziwi się ktoś, kto stosuje te preparaty po raz pierwszy :)

aloes_blogŹródło: Frozen Hell. / Foter.com / CC BY

Miejsce 10: Bisakodyl (Bisacodyl, Dulcobis)

Jak zaraz się przekonacie koniec naszego zestawienia stanowią leki, których działanie przeczyszczające opiera się na drażniącym działaniu na nasze jelito grube. Nie inaczej jest i w przypadku bisakodylu, który „pieszcząc” nasze zakończenia nerwowe zmusza jelito grube do intensywniejszej pracy. Zwiększona perystaltyka jelit, czyli silniejsze i szybsze skurcze plus zwiększona ilość wody przechodząca do okrężnicy (co skutkuje „upłynnieniem” mas kałowych) daje efekt przeczyszczający już po kilku godzinach (6-10 godzin).

Bisakodyl rozleniwia jelita do tego stopnia, że podawane dawki muszą być coraz większe i coraz częstszeDlaczego znowu mamy takie opóźnienie w działaniu? Sprawa ma się podobnie, jak w przypadku związków senesu czy rzewienia – bisakodyl musi przejść przez nasze jelita i przekształcić się w naszej okrężnicy w odpowiednią formę – dopiero ona stricte wykazuje działanie przeczyszczające. Czas, jaki to zajmuje jest zależny od tego, jak dobrze pracują nasze jelita i na jakim poziomie jest nasz metabolizm. Jeżeli lek zażyjemy rano to efekt uzyskamy po ok. 6 godzinach, jeżeli wieczorem – po 10-12 godzinach – w nocy nasz układ pokarmowy „odpoczywa” i wszystko przekształca w o wiele dłuższym czasie. Aby potwierdzić tę teorię powiem Wam, że czopki z bisakodylem działają po ok. 30minutach – „dostawa na miejsce” pozwala na ominięcie tych wszystkich przemian „po drodze”.

Bisakodyl z racji tego, że drażni jelita bardzo często robi to, co preparaty z poprzednich miejsc listy – rozleniwia jelita do tego stopnia, że podawane dawki muszą być coraz większe i coraz częstsze. Może również doprowadzić do zaburzeń poziomu elektrolitów, głównie potasu, co może być bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Z tego też względu, jeżeli konieczne jest codzienne podawanie leków przeczyszczających lepiej jest zdiagnozować przyczynę, a nie stosować całe pudełka tych środków.

O czym powinniśmy pamiętać podczas stosowania Bisakodylu? Przede wszystkim o tym, aby tabletki nie żuć, nie rozgryzać, nie rozpuszczać, ani nie robić z nią Bóg wie czego – po prostu ją połknąć! Wiem, że brzmi to absurdalnie, ale spotkałam już kilka osób, które niekoniecznie stosowały się do tych zaleceń. Dlaczego jest to takie ważne? Gdyż tabletki te zawierają specjalną otoczkę, która sprawia, że tabletka nie rozpuszcza się w żołądku, a dopiero w naszych jelitach – jest to o tyle ważne, że chroni w ten sposób nasz żołądek przed podrażnieniami! Niszcząc otoczkę sami fundujemy sobie różne nieprzyjemności (zależą one oczywiście od „siły” naszego żołądka). Z tego samego powodu nie popijamy tych tabletek mlekiem, a najlepiej nie pijemy go godzinę przed i godzinę po zażyciu tabletki – mleko rozpuszcza otoczkę i mamy ten sam efekt, co przy rozgryzaniu :) I kwestia dla jednych ważna, dla innych humorystyczna – nazwa tabletki dojelitowe nie oznacza, że powinniśmy aplikować je od tej „drugiej strony”, jak czasami pytają przerażone osoby, którym lekarz zalecił ten lek. Oznacza to właśnie specjalną budowę tabletki, która pozwala na rozpuszczenie leku dopiero w jelitach, a nie w żołądku, jak większość leków.

Kto powinien o nim zapomnieć? Ponownie osoby z chorobami serca, stanami zapalnymi jelit, niedrożnościami przewodu pokarmowego, kobiety w ciąży i kobiety karmiące.

Bisakodyl jest świetnym lekiem przeczyszczającym przed badaniami przewodu pokarmowego, które wymagają od nas oczyszczenia jelit. Idealnie nadaje się również jako środek na przygodne zaparcia. Nie jest to jednak lek, z którym powinniśmy zaprzyjaźniać się na dłużej – w przypadku przeciągających się kłopotów z wypróżnieniem lepiej jest poszukać bezpieczniejszej alternatywy.

papier_blog1Źródło: TerryJohnston / Foter.com / CC BY

Miejsce 9: Olej rycynowy

W telegraficznym skrócie – aby nie powtarzać znanych już kwestii :)
Jak działa: najpierw się rozpada, później przechodzi w inne związki – nie wnikając w szczegóły powstaje forma, która „daje kopa” naszemu jelitu + zwiększa przenikanie wody upłynniając masy kałowe, co daje nam szybkie przeczyszczenie.
A jak szybko: ok. 3-7 godzin – poprawa w stosunku do poprzednich preparatów
Kto nie powinien go stosować: osoby z chorobami jelit, kobiety w ciąży, kobiety karmiące, osoby z ostrym bólem brzucha, zapaleniem wyrostka robaczkowego. Uwaga kobiety miesiączkujące!
Jakich działań niepożądanych możemy się spodziewać: głównie bóle brzucha, stany skurczowe, biegunka
Jak dawkować: raz na dobę – w zależności od producenta 1-2 łyżki stołowe
Inne zastosowania: pielęgnacja włosów, brwi, rąk, rzęs i wiele innych

Kto kojarzył go z działania przeczyszczającego, a kto – pielęgnacyjnego? :) Czekam na odpowiedzi w komentarzach :)

Facebook0Google+0Twitter0Email

4 komentarzy o: “Ranking bezpieczeństwa leków przeczyszczających. Na które z nich należy uważać? Cz.1. Preparaty roślinne, bisakodyl i inne.

 1. Tak z ciekawości… a jak wygląda bezpieczeństwo używania inozytolu jako środka przeczyszczającego?

  • Obawiam się, że nie będę w stanie odpowiedzieć na to pytanie.
   Inozytol nie jest (przynajmniej w Polsce, nie wiem jak za granicą) wykorzystywany jako środek przeczyszczający. W naszym kraju znajduje on zastosowanie głównie w preparatach poprawiających nastrój i pomagających poradzić sobie ze stresem. Na anglojęzycznych stronach znalazłam informację o jego działaniu przeczyszczającym, jednak były to doniesienia wyłącznie osób, które zażywały wysokie dawki tej substancji (powyżej kilku gram na dobę) – tutaj uznałabym to za działanie niepożądane wynikające z przedawkowania niż faktyczny efekt farmakologiczny. A w takim przypadku ciężko mówić o bezpieczeństwie stosowania.

 2. Dziękuję za odpowiedź.

  Mam znajomego , który twierdzi że właśnie 8 gramów inozytolu działa znacznie lepiej niż inne środki przeczyszczające, dlatego spytałem, bo zastanawiałem się czy się nie otruje (ma on tendencje do „leczenia się samemu”, co zbyt bezpieczne na dłuższą metę nie jest). Na argument o przedawkowaniu odpowiedział, że, zacytuję: „sól gorzką jako środek przeczyszczający też można potraktować jako przedawkowanie suplementu magnezu, więc to nie argument”).
  Ech… o ile wykazuje podstawowy rozsądek (tzn zanim coś zacznie na własną rękę stosować, dokładnie o tym czyta), o tyle ciężko mu wytłumaczyć że bez specjalistycznej wiedzy w końcu się na czymś natnie…

 3. Opiekuję się leżącą osobą, która od wielu lat ma zatwardzenia. Zmieniam się z inną osobą, która stosuje od dawna Laxoberal. Zatwardzenia to 6-10 dni, którym towarzyszy wiele przykrości. Ja opracowałam własny sposób, ale boję się, że mogę zaszkodzić i jakby co to – jak czytam tu na ePoradach24 o zadośćuczynieniu za uszczerbek na zdrowiu – mogę być pociągnieta do odpwoiedzialności. Ten mój sposób to połączenie maślanki lub jogurtu z owocami (jabłka, gruszki, winogorna, suszone śliwki, daktyle) – wszystko ze skórkami zmiksowane. Do tego masaż brzucha regularny w kierunku przeciwnym do wskazuwek zegara + dieta wysokobłonnikowa. Czy taka prcedura może zaszkodzić np. w odniesieniu do tego Laxoberalu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *