Czas na miesiączkę? Lepiej zrezygnuj z tych leków!

Leki przeczyszczające

O lekach przeczyszczających, czyli środkach stosowanych w terapii zaparć, pisałam kilka dni temu tutaj. Jedną z kwestii, które tam poruszałam było stosowanie leków przeczyszczających podczas okresu. Jak to właściwie z nimi jest? Czy ich stosowanie podczas miesiączki jest naprawdę przeciwwskazane?

Dlaczego preparaty te nie powinny być one stosowane przez kobiety miesiączkujące? Przede wszystkim ze względu na pobudzanie skurczy przewodu pokarmowegoZ lekami przeczyszczającymi sprawa wygląda następująco: zdecydowanie unikamy środków drażniących nasze jelito grube i pobudzających w ten sposób perystaltykę (czyli naturalne ruchy) naszego przewodu pokarmowego, możemy natomiast stosować leki, których działanie opiera się jedynie na wypełnieniu naszych jelit i naturalnym napędzaniu ich do działania (po dokładniejsze mechanizmy działania najpopularniejszych środków „czyszczących” odsyłam do postu o tych lekach). Tutaj zrobimy sobie natomiast szybkie przypomnienie, które to środki działają w ten sposób nasze jelito. Przede wszystkim są to preparaty zawierające w swoim składzie wyciągi z senesu (Xenna, Xenna Extra, Figura 1, Senefol, Sollievo), kruszyny (Alax), rzewienia (Radirex) czy aloesu (Alax, Sok z Aloesu). Ich główne działanie opiera się na drażnieniu zakończeń nerwowych występujących w jelicie grubym i w ten sposób pobudzaniu go do działania. Nie wolno zapomnieć również o popularnym, głównie wśród odchudzających się kobiet, Bisacodylu czy oleju rycynowym. Przeciwwskazany w okresie miesiączki jest również siarczan magnezu.

Dlaczego preparaty te nie powinny być one stosowane przez kobiety miesiączkujące? Przede wszystkim ze względu na pobudzanie skurczy przewodu pokarmowego. U jednych są one delikatne, a nawet niewyczuwalne, u innych natomiast mogą wystąpić nawet napady silnych skurczów, które w połączeniu z bólem miesiączkowym mogą niekiedy okazać się nie do wytrzymania. Można im przeciwdziałać poprzez zastosowanie leków rozkurczowych, ale dawka może okazać się niewystarczająca w przypadku kobiet, które i tak ciężko przechodzą ten czas. Dodatkowo, należy pamiętać o tym, że leki przeczyszczające pobudzając przewod pokarmowy do pracy powodują również, że napływają do niego większe ilości krwi. Przekrwienie narządów w dolnych okolicach naszego brzucha może dodatkowo nasilać krwawienia miesiączkowe, a nawet przedłużać czas ich trwania! W związku z tym, jeżeli w Twojej naturze leżą długie, bolesne i obfite miesiączki lepiej zrezygnuj z tych leków.

aloes_blogŹródło: Frozen Hell. / Foter.com / CC BY

Co jednak zrobić, jeżeli podczas okresu dopadnie nas zaparcie albo wręcz towarzyszy ono każdej naszej miesiączce? Można ratować się na następujące sposoby:

  1. na czas miesiączki, a nawet kilka dni przed nią, wzbogacić nasze posiłki o znaczne ilości błonnika – niezastąpione są otręby, suszone śliwki czy morele
  2. zwiększyć ilość spożywanej wody
  3. stosować łagodne środki przeczyszczające – które?

Leki przeczyszczające pobudzając przewod pokarmowy do pracy powodują również, że napływają do niego większe ilości krwi. Przekrwienie narządów w dolnych okolicach naszego brzucha może dodatkowo nasilać krwawienia miesiączkowe. W czasie okresu nie powinny nam zaszkodzić takie leki jak makrogole (Forlax), laktuloza, czopki glicerynowe czy preparaty błonnikowe (Colon C) – musimy jednak pamiętać, że efekt działania większości z nich pojawia się dopiero na następny dzień, a nawet po 48 godzinach. Z tego też względu polecane są one głównie paniom, które w swojej naturze mają to, że na każdą menstruację przypada zaparcie i które są w stanie określić, kiedy dokładnie się ona u nich rozpocznie (głównie panie stosujące antykoncepcję hormonalną i te mające bardzo wyrównane cykle) - u nich jest to głównie profilaktyka. Gdyby zaparcie dopadło nas niespodziewanie zdecydowanie bardziej polecane są czopki glicerynowe, czopki Eva/qu (o nich będzie w oddzielnym wpisie, bo są one bardzo ciekawe), lewatywa czy tabletki/czopki z dokuzanem sodowym  (Doxulax, Laxol) – działają one szybciej nie dając jednocześnie takich działań niepożądanych.

Czy jednak leki przeczyszczające są absolutnie przeciwwskazane u wszystkich miesiączkujących pań? Niekoniecznie. Jeżeli nasza menstruacja przebiega „względnie bezproblemowo”, czyli nie towarzyszą jej silniejsze skurcze i ból w okolicy podbrzusza możemy pokusić się o ich zastosowanie. Mogą rozważyć ich użycie również kobiety, u których krwawienie nie jest wyjątkowo obfite. Powinny jednak liczyć się z możliwością wystąpienia tych nieprzyjemnych efektów ubocznych.

Facebook0Google+0Twitter0Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *