Ranking bezpieczeństwa leków przeczyszczających. Cz.2. Czopki glicerynowe, laktuloza i inne.

Miejsce 2: Makrogole (Forlax)

Szczyt zestawienia okupują preparaty, których działanie opiera się jedynie o wiązanie wody i zwiększanie mas kałowych. Oba bezpieczne, skuteczne, nie powodujące uzależnień. Środki idealne? No cóż, może nie do końca, ale na pewno bliżej nim do ideału, im dalej. Miejsce 2 w naszym zestawieniu zajmują makrogole jako środki syntetyczne, ustępując jedynie metodzie bardziej naturalnej, czyli popularnemu błonnikowi.

Makrogole mogą stosować zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe, w tym kobiety w ciąży i kobiety karmiące. Makrogole są rozbudowanymi związkami chemicznymi, mającymi w swoim składzie ogromne ilości cząsteczek, a od dokładnej ich liczby zależą właściwości danego związku. Wykorzystywane są one m.in. pryzy produkcji leków, jako rozpuszczalniki czy właśnie leki przeczyszczające. Jako ten ostatni wykorzystywany jest Macrogol 4000 (liczba oznacza masę związku), który ma zdolność wiązania znacznych ilości wody. Makrogol nie wchłania się, ani nie rozpuszcza w ludzkim organizmie. Przechodząc przez nasz układ pokarmowy „podczepia” do siebie napotkaną po drodze wodę, dzięki czemu masy pokarmowe stają się luźniejsze i mają większą masę. Dodatkowo „ściąga” wodę z okolicznych tkanek, co jeszcze bardziej rozwadnia masy kałowe i ułatwia ich wydalanie. Dużą cechą makrogoli jest to, że same w sobie nie pobudzają perystaltyki jelit, dzięki czemu nie rozleniwiają jelit i przez to nie uzależniają.

Dzięki temu, że nie wchłaniają się do nasze go organizmu są niemalże obojętne dla naszego zdrowia. Mogą je stosować zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe, w tym kobiety w ciąży i kobiety karmiące. Praktycznie jedyną jego wadą jest możliwość powodowania odwodnień (dlatego nie jest polecany dla małych szkrabów poniżej 8 roku życia), ale jest to działanie niepożądane występujące rzadko, praktycznie jedynie w przypadku przedawkowania leku i występującej po tym biegunki. Gdyby biegunka jednak wystąpiła konieczne jest odpowiednie nawodnienie (domowymi sposobami lub za pomocą środków dostępnych w aptece), a w przypadku osób szczególnie wrażliwych na zmiany stężenie elektrolitów (osoby starsze, przyjmujące leki kardiologiczne czy małe dzieci) wymagana jest niekiedy nawet konsultacja lekarza i kontrola ich poziomu.

pszenica_blogŹródło: manoftaste.de / Foter.com / CC BY

Miejsce 1: Preparaty błonnikowe

Pierwsze miejsce naszego zestawienia z pewnością nikogo nie zaskoczyło. Błonnik i jego preparaty od lat uważane są, bardzo słusznie zresztą, za najbezpieczniejsze środki pozwalające pozbyć się zaparć.

Błonnik i jego preparaty od lat uważane są za najbezpieczniejsze środki pozwalające pozbyć się zaparć. Błonnik, w postaci „aptecznej”, występuje zazwyczaj jako proszek do rozpuszczania w wodzie, choć zdarzają się również tabletki. Często produkowany jest on w bardzo fajnych połączeniach z suszonymi śliwkami i morelami, probiotykami (czyli dobroczynnymi bakteriami, które również biorą udział w regulowaniu procesu wypróżniania) czy substancjami wpływającymi na lepszy rozwój naszej flory bakteryjnej (tzw. prebiotyki). Połączenia takie sprawiają, że preparaty błonnikowe są środkami naprawdę skutecznymi w leczeniu zaparć, mimo iż na ich działanie trzeba zazwyczaj odrobinę poczekać (niekiedy nawet do dwóch dni). Długi czas działania błonnik wynagradza nam swoim bezpieczeństwem – może być stosowany bez obaw miesiącami, a nawet latami! Nie szkodzi również kobietom w ciąży, ani mniejszym „osobnikom”. Ważna jest jedynie ważna rzecz – przy błonniku należy pić odpowiednio duże ilości wody (nawet do 2 litrów dziennie), gdyż błonnik popity zbyt małą jej ilością może prowadzić paradoksalnie do zaparcia.

O błonniku i jego zaletach możnaby napisać cały artykuł (co może któregoś dnia uczynię), dlatego w tym miejscu powiem tylko: wszelką walkę z zaparciami, szczególnie tymi przewlekłymi, warto zaczynać właśnie od niego. Bo może nie jest idealny, ale nic bezpieczniejszego w aptece już nie znajdziecie.


Uff.. Jesteśmy nareszcie na końcu :) temu, kto dotarł, aż do tego punktu należą się wielkie gratulacje, gdyż domyślam się, że wymagało to odrobinę cierpliwości :) Dla osób, które tyle cierpliwości nie miały, a także dla osób, które będą chciały od czasu do czasu jedynie odświeżyć sobie wiedzę o środkach przeczyszczających i na szybko dobrać preparat dla siebie przygotuję na dniach swoiste „podsumowanie” tematu. Myślę o tabelce do wydruku, ewentualnie czymś w tym stylu :) Zobaczymy!

Chcielibyście coś dodać w kwestii leków przeczyszczających? A może Waszym zdaniem ranking powinien wyglądać zupełnie inaczej? Które pozycje byście zmienili? Czekam, jak zwykle, na Wasze komentarze! Pozdrawiam!

Źródło: Anne Worner / Foter.com / CC BY

Facebook0Google+0Twitter0Email

5 komentarzy o: “Ranking bezpieczeństwa leków przeczyszczających. Cz.2. Czopki glicerynowe, laktuloza i inne.

  1. ja od siebie mogę polecić czopki eva/qu. Działają szybko, bo po 15 min, nie przeczyszczają, co ważne i są wyłącznie naturalnych składników, co akurat dla mnie jest bardzo ważne. Stosowałam je będąc w ciąży, a więc muszą być łagodne i nieinwazyjne.

  2. Czopki Eva/qu to bardzo fajna i ciekawa alternatywa dla preparatów przeczyszczających (działają na zasadzie tabletek musujących;), szczególnie w przypadku kobiet w ciąży – warto jednak zastanowić się wtedy, czy zaparcia spowodowane są zmianami anatomicznymi dróg rodnych kobiety, czy zmianą trybu życia na mniej aktywny lub przyjmowaniem preparatów z żelazem. Wadą na pewno jest wysoka cena – ok 18zł za 6 sztuk, dlatego przy tendencjach do częstych zaparć warto poszukać innego preparatu:)

  3. Dużą zaleta czopków eva/qu jest to że nie trzeba przechowywać ich w lodówce. Dlatego są idealne w podróży, można je bez obaw trzymać w torebce. Nie rozpuszczą się. Poza tym faktycznie szybko i bez kłopotów działają. Jedyny minus to ich rozmiar. Są trochę duże.

  4. Stosuję dicopeg junior, jest bezpieczny również dla niemowląt. Bardzo łagodnie działa, bez silnego parcia i gwałtownych skurczów.

  5. Czopki może nie są komfortowe jeśli chodzi o aplikację, ale za to bardzo skuteczne. Stosuje je zwłaszcza na wyjazdach bo wtedy mam problemy z zaparciami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *