Chcesz sprawić komuś prezent? To nie narób mu przy okazji problemów! Toniki wzmacniające pod lupą!

Pomysł na dzisiejszy temat pojawił się już dobrych kilka miesięcy temu. Zabierałam się do niego już kilka razy, a ostatecznie miałam go opublikować tuż przed świętami Bożego Narodzenia – wtedy wszelkie toniki wzmacniające i suplementy dla seniorów schodzą jak świeże bułeczki. Nie ma co się dziwić – producenci zawsze „ubierają” je w dodatkowe, ozdobne opakowania przez co stają się idealnymi prezentami dla naszych bliskich. Przyznam się, że moja babcia też kilka takich butelek otrzymała:)
Jak widać, nie udało mi się jednak opublikować wpisu w tamtym okresie – stali czytelnicy bloga wiedzą, że okres przedświąteczny spędziłam w szpitalu, a nie jest to najlepszy czas na nagły przypływ weny. Dzisiaj uznałam, że pora w końcu nadrobić zaległości! W końcu nasze babcie, dziadkowe, rodzice czy rodzeństwo obchodzą urodziny i imieniny przez cały rok! Warto byłoby jednak pamiętać, że toniki witaminowe to nie to samo, co balsam do ciała czy nowa książka ulubionego autora i chociaż są kupowane z najszczerszego serca to jednak mogą zawierać składniki, które mogą naszym bliskim zaszkodzić. Tego chcielibyśmy uniknąć, prawda? Dlatego dzisiaj przygotowałam materiał o składnikach, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru takiego prezentu. Pokusiłam się również o małe zestawienie najpopularniejszych preparatów, abyście wiedzieli czym one wszystkie w ogóle się od siebie różnią. Zaczynamy!


Toniki wzmacniające, czyli co? Bierzemy pod lupę najpopularniejsze marki!

Trzeba przyznać, że wiele z toników wzmacniających ma bardzo zbliżony skład. W wielu z nich znajdziemy głóg, który dumnie stoi na szczycie listy specyfików ziołowych chroniących nasze serce i poprawiających jego pracę. Wyciągi z głogu stosuje się głównie w przypadku łagodnej niewydolności serca, nie wymagającej stosowania innych, bardziej „chemicznych” specyfików. W większości najpopularniejszych toników wzmacniających znajdziecie również mniej lub bardziej bogatą mieszankę witamin z grupy B – znaczenie w tych preparatach mają naprawdę wszechstronne, bo i na układ krążenia korzystnie wpłyną, a i wyniki krwi pomogą delikatnie podciągnąć. Skóra i paznokcie też nie będą narzekać. Innym popularnym składnikiem takich płynów jest witamina C. W niektórych znajdziemy również żeń-szeń, o którego działaniu można by książkę napisać, a posta to już na pewno

Producenci zawsze „ubierają” je w dodatkowe, ozdobne opakowania przez co stają się idealnymi prezentami dla naszych bliskich. Toniki wzmacniające, mimo iż są preparatami dedykowanymi głównie osobom starszym, to mogą być z powodzeniem również przez osoby młodsze. Nie zawierają one w sobie z nic, co zaszkodzi osobom dorosłym, aktywnym, zapracowanym i nie mającym czasu na prawidłowy posiłek. Inna kwestia, że taki preparat należy odpowiednio dobrać, bo nie zawierają one, wbrew pozorom, tego samego. Mimo iż wszystkie noszą dumne miano „wzmacniających” to znajdziemy w nich żelazo (na anemię), lecytynę (na pamięć), wyciągi z głogu (na lepszą pracę serca), żeń-szeń (na dodatek sił witalnych) i jeszcze wiele, wiele składników w najróżniejszych kombinacjach. Warto w związku z tym wiedzieć, co najbardziej dolega naszej bliskiej osobie. Je za mało mięsa i wyniki krwi są, delikatnie mówiąc, średnie? Za bardzo się denerwuje? Pamięć szwankuje? Potrzebujemy czegoś ogólnego, po trochu na wszystko? Taka informacja znacznie ułatwi dobór najlepszego preparatu.

prezent_blogŹródło: Kalexanderson / Foter / CC BY

Jaki preparat będzie dla Ciebie najlepszy?

Jak wśród tylu preparatów wybrać ten, który będzie najbardziej nam odpowiadał? Wzięłam pod lupę najpopularniejsze toniki wzmacniające (Biovital Zdrowie, Biovital Pamięć, Doppelherz Energovital Tonik K, Doppelherz Vital Tonik, Vicard, VitaBuerlecithin, Vitotal Gold dla Kobiet i Mężczyzn, Bodymax 50+ oraz Vigor Cardio) i porównałam dokładnie ich składy. Co się okazało?

Jeżeli zależy Wam na poprawie koncentracji to nie śmiejcie nawet sięgnąć po nic innego jak VitaBuerlecithin. Wychwalałam go pod niebiosa jakiś czas temu i będę robić to dalej, bo jest to najlepszy preparat w tej kategorii produktowej. O samej roli lecytyny w procesach zapamiętywania i koncentracji pisałam w tym artykule, więc zainteresowanych odeślę do tamtego postu, a sama tymczasem skupię się na zawartości lecytyny w popularnych tonikach wzmacniających. Dużo tutaj porównywania nie będzie – z tych najpopularniejszych jedynie dwa (Biovital Pamięć i właśnie VitaBuerlecithinzawierają ten składnik. Zarówno jeden, jak i drugi preparat stosuje się w dziennej dawce 60ml (3-4 łyżki stołowe), ale ilości lecytyny są zdecydowanie różne. Vitabuerlecithin w 60ml płynu zawiera 6240mg lecytyny sojowej (6,24g), natomiast Biovital Pamięć - 1235,4mg. Jak dla mnie wybór jest prosty. Przewagą Biovitalu jest jednak fakt, iż nie zawiera on w składzie alkoholu. I nie, nie chodzi mi o to, że nasza babcia czy mama mogłaby się upić taką ilością płynu wzmacniającego, ale o to, że nawet tak niewielka ilość alkoholu może mieć wpływ na niektóre leki (głównie leki psychotropowe, przeciwpadaczkowe itp.). Zawiera również witaminę E, która również wykazuje szereg korzystnych cech. Jak widać, jeden i drugi ma swoje plusy i minusy:) I zdecydowanie można się zakręcić. Obiecuję, że później zbiorę to jakoś w przyzwoitą całość :)

Na każdy „problem” znajdzie się coś innego i dlatego warto wiedzieć, co mniej więcej chcielibyśmy podreperować u naszej bliskiej osoby.Drugi problem, z którym często spotykają się osoby w starszym wieku to utrudniona praca serca. Nasza główna pompa i symbol miłości ma swoją ograniczoną żywotność i ciężko się spodziewać, że 50-latek będzie miał serce jak nastolatek (chociaż zdarza się i tak, czego sobie i wszystkim życzę!). Wiele osób skarży się na nierówną i słabszą pracę serca. Jeżeli nie kwalifikuje się to na leczenie farmakologiczne to można zainteresować się właśnie preparatami na bazie głogu. Tutaj prym będą wiodły preparaty ze stajni firmy Doppelherz - Doppelherz Energovital Tonik K oraz Doppelherz Vital Tonik. Oprócz naprawdę sensowej dawki głogu znajdziemy tam również wyciągi z takich roślin jak melisa czy waleriana – ma to szczególne znaczenie u osób nerwowych, u których problemy z sercem wynikają w dużej mierze z delikatnych stanów niepokoju i zaburzenia nastroju. Pisząc o tych dwóch preparatach nie sposób ominąć to, że tylko jeden z nich (Vital Tonik K) nie zawiera ani alkoholu, ani cukru. Zawiera również żelazo oraz całkiem pokaźny kompleks witamin z grupy B i koncentrat z czerwonego wina, co również korzystnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu.

Jaki preparat zakupić, jeżeli bliskiej nam osobie brakuje sił witalnych? Wiele osób interesuje się wówczas preparatami na bazie żeń-szenia. Z całej puli najpopularniejszych toników tylko 4 zawierają w swoim składzie wyciąg z żeń-szenia: Vicard, Vitotal Gold Dla Kobet, Vitotal Gold Dla Mężczyzn oraz Bodymax 50+ w płynie, z czego ten ostatni zawiera jego najwięcej (85mg vs 30mg). Osobiście mam również sentyment do Bodymaxu, gdyż jego producent w przeciwieństwie do konkurencji deklaruje standaryzację wyciągu roślinnego, czym nie chwali się w ogóle konkurencja. O tym, jak duże ma to znaczenie pisałam już w poście poświęconym temu azjatyckiemu korzeniowi.

Nie możemy zapomnieć również o osobach, które mają problemy z kiepską morfologią. Niestety, jest to stosunkowo częsty problem u osób starszych. Jeżeli dodatkowa porcja czerwonego mięsa i solidna porcja buraczków nie pomaga wówczas można pokusić się o jakiś preparat na bazie żelaza. Trzeba przyznać, że akurat z tym składnikiem jest jakoś wyjątkowo skromnie – tylko trzy toniki wzmacniające zawierają w swoim składzie ten minerał (Biovital Zdrowie, DoppelHerz Vital Tonik K oraz Vigor Cardio). Największe ilości żelaza (14mg/60ml płynu) zawiera Vigor Cardio i to ten preparat poleciłabym osobom poszukującym jakiegoś płynnego żelaza. Wadą żelaza jest jednak to, że może powodować nudności u osób troszkę bardziej wrażliwych. I chociaż miałam nie wychodzić poza ramy tych najpopularniejszych toników to chciałabym również wspomnieć szybciutko o preparacie o nazwie Floradix. Żelazo i witaminy. Wprawdzie ekstraktu z głogu w nim nie uświadczymy, ale 15mg żelaza w 20ml płynu (czyli 3x mniejsza objętość niż w Vigorze) może kilka osób przekonać.

A gdyby przyszło wybierać preparat, który ma wszystkiego po trochu? Taki troszkę na wszystko? Tutaj zdecydowałabym się na Doppelherz Vital Tonik - i głogu trochę jest, i żelazo się znajdzie. Do tego melisa, witamina C, skórki winogron i nawet ten koncentrat z czerwonego wina. Pamięci nic tutaj drastycznie nie poprawi, ale wszystkiego mieć nie można, prawda?

Podsumowując:

 1. preparat na poprawę pamięci - VitaBuerlecithin lub ewentualnie Biovital Pamięć
 2. preparat na poprawę funkcjonowania serca - DoppelHerz Energovital Tonik K lub Doppelherz Vital Tonik
 3. preparat na bazie żeń-szenia, dodający sił witalnych - Bodymax 50+ w płynie
 4. anemia, kiepska morfologia - Vigor Cardio lub ewentualnie Doppelherz Vital TonikFloradix. Żelazo i Witaminy
 5. „wszystkiego po trochu”, ogólnie wzmacniający - Doppelherz Vital Tonik lub Bodymax 50+ w płynie

Gdybyście zapytali się mnie o moje typy to właśnie te preparaty wybrałabym z naszej aptecznej półki. Jak widać na każdy „problem” znajdzie się coś innego i dlatego warto wiedzieć, co mniej więcej chcielibyśmy podreperować u naszej bliskiej osoby.

prezent_blog1Źródło: Droid Gingerbread / Foter / CC BY

Chcesz sprawić komuś prezent? Postaraj się mu nie zaszkodzić!

Na samym początku tekstu wspominałam, że toniki wzmacniające, mimo iż tak chętnie kupowane na prezenty dla bliskich, mogą narobić niekiedy całkiem sporego bałaganu. I choć wiem, że podczas świątecznych czy urodzinowych zakupów zapominamy o takich „drobiazgach”, jak leki czy choroby towarzyszące to musimy zdawać sobie sprawę, że kupujemy lek (suplement), czyli coś co może w większym lub mniejszym stopniu wpływać na zdrowie naszej mamy, babci czy brata. Chyba nikt nie chciałby, aby jego prezent wszedł w interakcje z przewlekle stosowanymi lekami? Osoba, której kupujemy ten prezent najprawdopodobniej stosuje jakieś preparaty – wiele osób starszych męczy albo cukrzyca, albo nadciśnienie, albo i wszystko naraz. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby wszystko było w porządku?

1. Zawartość alkoholu
Wiem, że podczas świątecznych czy urodzinowych zakupów zapominamy o takich „drobiazgach”, jak leki czy choroby towarzyszące to musimy zdawać sobie sprawę, że kupujemy lek. O alkoholu wspominałam już wcześniej, więc i tutaj nie mogłabym pominąć tej kwestii. I powtórzę to, co napisałam już wcześniej – kilka gram etanolu na pewno nie doprowadzi do nadmiernego „rozmiękczenia” jubilata, ale musimy liczyć się z tym, że wiele osób wszystkie leki przyjmuje naraz, najczęściej przy śniadaniu. Wyobraźcie sobie taką sytuację: kanapka i tabletki przy stole, a później łyżka toniku na siły witalne. Albo inaczej – kieliszeczek (przecież ten tonik ma taki przyjemny smak, a w dodatku kieliszki były w zestawie!) do ulubionego serialu i tabletka ułatwiająca zasypianie, która przecież zacznie działać dopiero za pół godziny. Taki mix zdecydowanie nie jest polecany przy lekach uspokajających, nasennych, przeciwpadaczkowych i wszelkiej gamie innych leków działających na układ nerwowy. Jeżeli wiemy, że osoba którą chcemy obdarować, zażywa takie preparaty to pokuśmy się lepiej o tonik bezalkoholowy. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne – z całej naszej gamy jedynie VitaBuerlecithin i Doppelherz Energovital Tonik K zawierają w swoim składzie alkohol. Alkoholu nie zawierają natomiast: Biovital Zdrowie, Biovital Pamięć, Doppelherz Vital Tonik, Vicard, Vigor Cardio, Vitotal Gold oraz Bodymax 50+. Zdecydowanie jest co wybierać. Można również wymienić tonik wzmacniający na drażetki – taka możliwość występuje m.in. w przypadku „lecytynowej bomby”, czyli VitaBuerlecthin. Kapsułki wcale gorszego składu nie mają, a przynajmniej alkoholu unikniemy.

2. Zawartość cukru
Inna kwestia to zawartość cukru. Dla mnie czy dla wielu innych osób jego obecność nie będzie problemem, ale w przypadku osób chorych na cukrzycę może być już troszkę gorzej. Z tego też względu, osobom stosującym leki przeciwcukrzycowe zaleca się preparaty nie zawierające w swoim składzie ani sacharozy, ani miodu, ani cukru inwertowanego. Tutaj sytuacja wygląda trochę gorzej niż w przypadku alkoholu, bo tutaj mamy tylko 2 preparaty, które mogą być swobodnie stosowane przez cukrzyków - Doppelherz Vital Tonik oraz Vicard. W przypadku innych preparatów można się oczywiście pokusić o ich stosowanie (ilość cukru zawarta w dziennej porcji nie jest jakaś gigantyczna), ale należy mieć na uwadze fakt, że cukier we krwi może „skakać”.

Rozwiązanie takie samo, jak w przypadku alkoholu – albo zamiana na preparat bez tego składnika, albo stosowanie form stabletkowanych.


3. Wyciąg z żeń-szenia

O przeciwwskazaniach i działaniach niepożądanych tej koreańskiej rośliny wspominałam już jakiś czas temu. Jest ich wbrew pozorom całkiem sporo – nadciśnienie, arytmie, niewyrównana cukrzyca, kłopoty z krzepliwością krwi… Wprawdzie dawki żeń-szenia w tonikach wzmacniających nie są powalające, ale warto skonsultować ich stosowanie z lekarzem prowadzącym.


4. Inne składniki, które mogą mieć znaczenie…
…ale całe szczęście zdecydowanie mniejsze niż te, które wymieniłam wcześniej. Powód bardzo prozaiczny – jest ich po prostu mało. Rozchodzi się tu przede wszystkim o witaminę E (Biovital Pamięć, Vigor Cardio) oraz sok żurawinowy (Vitotal Gold Dla Kobiet) które mogą nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych. Całe szczęście, dawka jaka jest zawarta w tonikach nie powinna zrobić większej różnicy dla osób, które leki na rozrzedzenie krwi przyjmują. Większe znaczenie będzie miało tutaj żelazo, bo nudności po jego przyjęciu zdarzają się naprawdę często.

prezent_blog2Źródło: Droid Gingerbread / Foter / CC BY

Podsumowanie podsumowania

Wiem, że troszkę Was zakręciłam i pewnie wiele osób zadaje sobie teraz pytanie: to co ja w końcu mam wybrać? Który preparat będzie najlepszy? Przy którym będzie najmniej problemów? Jednoznacznej odpowiedzi na to nie ma, spróbuję więc inaczej:

 1. preparat na poprawę pamięci - VitaBuerlecithin lub ewentualnie Biovital Pamięć
 2. preparat na poprawę pamięci dla osoby z cukrzycąVitaBuerlecithin w drażetkach
 3. preparat na poprawę pamięci bez alkoholuBiovital Pamięć
 4. preparat na poprawę funkcjonowania serca - DoppelHerz Energovital Tonik K lub Doppelherz Vital Tonik
 5. preparat na poprawę funkcjonowania serca dla osoby z cukrzycąDoppelherz Vital Tonik
 6. preparat na poprawę funkcjonowania serca bez alkoholuDoppelherz Vital Tonik
 7. preparat na bazie żeń-szenia, dodający sił witalnych - Bodymax 50+ w płynie
 8. preparat na bazie żeń-szenia, dodający sił witalnych, dla osoby z cukrzycąVicard
 9. preparat na bazie żeń-szenia, dodający sił witalnych, bez alkoholuVicard
 10. anemia, kiepska morfologia - Vigor Cardio lub ewentualnie Doppelherz Vital Tonik / Floradix. Żelazo i Witaminy
 11. anemia, kiepska morfologia, dla osoby z cukrzycąDoppelherz Vital Tonik
 12. anemia, kiepska morfologia, bez alkoholuDoppelherz Vital Tonik
 13. „wszystkiego po trochu”, ogólnie wzmacniający - Doppelherz Vital Tonik lub Bodymax 50+ w płynie
 14. „wszystkiego po trochu”, ogólnie wzmacniający, dla osoby z cukrzycąDoppelherz Vital Tonik lub Bodymax 50+ w płynie
 15. „wszystkiego po trochu”, ogólnie wzmacniający, bez alkoholuDoppelherz Vital Tonik


Nie wiesz co kupić? Weź Doppelherz Vital Tonik

Wiem, że zabrzmi to troszkę jak reklama, ale pewnie zwróciliście uwagę jak często przewija się w tym podsumowaniu Doppelherz Vital Tonik. Pisałam już, że to najlepszy preparat ogólnie wzmacniający i zdania nie zmienię. Jeżeli zależy Wam na tym, aby zadbać o rodziców czy dziadków bardziej kompleksowo to pokuście się o ten preparat, w szczególności, że jest on zazwyczaj ładnie zapakowany i wygląda tak „prezentowo”:) Inna kwestia to to, że nie zawiera on żeń-szenia (bezpieczny dla osób z nadciśnieniem i arytmią), alkoholu (można brać przy nim leki na sen) i cukru (diabetycy też się ucieszą). Wszyscy wiemy jak czasami jest – wizyta u mamy, której nie widzieliśmy rok albo u babci, którą widujemy od święta. Macie prawo nie wiedzieć, na co dokładnie chorują i (co ważniejsze) jakie leki stosują. Wtedy trzeba się zabezpieczyć na każdą ewentualność – albo kupić Doppelherz Vital Tonik.

A jeżeli posiadacie już dokładniejsze informacje niż „moja babcia ma 70 lat i potrzebuję czegoś na wzmocnienie” to wówczas możecie się pokusić o coś bardziej specjalistycznego. Albo po prostu poprosić farmaceutę :) Myślę, że wspólnie coś wybierzecie!

Zdjęcie główne: Daniela Olivia Avina / Foter / CC BY

Facebook0Google+0Twitter0Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *