Kompletujemy farmaceutyczną wyprawkę dla niemowlaka i młodej mamy!

1. Majtki poporodowe jednorazowe

Żeby nie było – nie śmieję się z tych wszystkich zestresowanych tatusiów, którzy przybiegają do apteki w poszukiwaniu majtek poporodowych, ale zawsze bawi mnie wyraz ich twarzy, kiedy zadaję im jedno, bardzo ważne pytanie: „A w jakim rozmiarze?”. I wtedy nastaje cisza:) Całe szczęście, majtki jednorazowe są na tyle rozciągliwe, że nawet jak kupi się rozmiar za małe to powinniśmy się wcisnąć, ale mimo wszystko rozmiar orientacyjny by się przydał. Z racji tego, że moje fartuchy są bardzo dopasowane to zawsze pytam się czy figura partnerki różni się bardzo od mojej i jakoś się dogadujemy, ale żeby mój mąż nie był za bardzo zazdrosny to powiedzcie młodym tatusiom jaki rozmiar nosicie. Będzie im zdecydowanie łatwiej :)


2. Podkłady ginekologiczne

Kolejna bardzo ważna rzecz na oddziale szpitalnym, w szczególności jeśli rodzimy siłami natury. Podkłady ginekologiczne, czyli duuuuże podpaski mogą uratować nam wówczas życie. Jednak coś, co jest oczywiste dla nas niekoniecznie takie jest dla naszych mężczyzn:

Poproszę podkłady.
- Podkłady ginekologiczne czy higieniczne?
- Yyyyy….
- Po co mają być?
- Dziecko mi się urodziło….
- Gratuluję. Ale mają być takie na łóżko, takie jakby drugie prześcieradło czy takie duże podpaski?
- Yyyy…. Nie wiem… Jedne i drugie?

Wiecie ile już miałam takich rozmów?:)

dzieckoPhoto credit: Adrian Dreßler / Foter.com / CC BY

3. Środki do pielęgnacji krocza po porodzie

Tutaj mamy powtórkę z początku tekstu – było sporo sposobów na radzenie sobie z kikutem pępowiny i tak samo dużo jest sposobów na pielęgnację krocza po porodzie. Najpopularniejszym środkiem jest Tantum Rosa - preparat w formie saszetek do przygotowywania płynu na bazie tzw. benzydaminy. Benzydamina jest lekiem o działaniu miejscowo znieczulającym, odkażającym, przeciwobrzękowym i przeciwzapalnym – a to wszystko przy bardzo znikomych działaniach niepożądanych. Są to powody dla którego Tantum Rosa jest polecana obecnie chyba każdej ciężarnej w okresie połogu. Tantum Rosa występuje obecnie w opakowaniach po 6 i 10 saszetek, chociaż większość aptek dopuszcza również sprzedaż pojedynczych saszetek.

Inna kwestia to sprawy typowo higieniczne. Tutaj szkół jest już kilka – niektórzy twierdzą, że nie powinno się używać żadnych płynów do higieny intymnej, a zaopatrzyć się jedynie w szare mydło, inni z kolei dopuszczają ich stosowanie. Gdybyście zdecydowały się na ich stosowanie to pamiętajcie, aby były one możliwe jak najdelikatniejsze – najlepsze będą tutaj preparaty zawierające dodatek substancji łagodzących podrażnienia.

Niekiedy przy pielęgnacji krocza stosuje się również preparaty typowo odkażające. I jakkolwiek kilka akapitów wcześniej wychwalałam wyższość spirytusu salicylowego nad Octeniseptem to tym razem oddam palmę pierwszeństwa temu drugiemu. Przewaga Octeniseptu nad spirytusem i innymi lekami odkażającymi polega na tym, że nie szczypie i można go stosować na rany i błony śluzowe. Jeżeli kupiliście buteleczkę na pępuszek malucha to zawsze możecie mu odrobinę podwędzić:)


4. Herbatka laktacyjna

I na koniec herbatka laktacyjna, która może się przydać każdej matce karmiącej piersią. Producentów herbatek mamy kilku, a w składzie znajdziemy zazwyczaj podobne składniki – owoc anyżu czy kopru włoskiego. Całe szczęście, są one całkowicie bezpieczne dla maluchów, można więc się nimi ratować w czasach niedoboru:)

A co Wy dodalibyście do listy? O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

Zdjęcie główne: swambo / Foter / Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

Facebook0Google+0Twitter0Email

4 komentarzy o: “Kompletujemy farmaceutyczną wyprawkę dla niemowlaka i młodej mamy!

  1. U nas już na samymy początku przydał się aspirator do nosa, zakupiłam ten do odkurzacza, bardzo skutecznie usuwa katarek z nosa. Najpierw zakrapiam solą fizjologiczną a potem odciągam. Pod noskiem można smarować maścią majerankową. Na gorączkę zaopatrzyłam się w paracetamol oraz ibuprofen – milifen w syropku. Przydaje się również aftin do buzi, bo niemowlakom łatwo robią się afty. No i oczywiście dobry krem na odparzenia ja używam na receptę wyrabiany w aptece.

  2. Aphtin- zawiera tetraboran sodu, którego zasadniczo nie powinno się stosować u dzieci. Jest to zalecenie Unii Europejskiej z racji na toksyczność kwasu borowego i jego pochodnych. Z tego samego powodu nie zaleca się na przykład „Linomagu” w kremie dla dzieciaków.

  3. Jeszcze kilka wyjaśnień w kwestii podkładu do przewijania. Może on przybierać różne formy: mogą to być typowo higieniczne wypełnienia z włókniny z nieprzemakalną folią pod spodem takie jak chociażby z firmy bella lub seni, mogą to być zwyczajnie nieprzemakalne podkłady foliowe nie powodujące odparzeń, które wkłada się pod prześcieradło, mogą to być w końcu podkłady-pledziki, które mają miękką frotkę na wierzchu, lekką gąbeczkę w środku i folię od spodu (idelne na wyjścia z dzieckiem). Każdy z nich wykorzystuje się w innych warunkach, chociaż ma podobne zastosowanie. Wszystkie te podkłady do przewijania można kupić w mamitati.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *