Czas na miesiączkę? Lepiej zrezygnuj z tych leków!

Miesiączka. Menstruacja. Popularny „okres”. Duża część z nas przechodzi go bez większych problemów, jednak u wielu kobiet doprowadza on do całkowitego rozregulowania planów i zmiany trybu życia. Wokół miesiączki narosło wiele mitów i niedomówień. Nie jest to jednak miejsce, aby je rozwiewać, w szczególności, że zajmuje się tym wiele stron prozdrowotnych i serwisów skierowanych do pań. Chciałabym tutaj napisać natomiast kilka słów o lekach, których powinny unikać panie będące w czasie okresu.

Dzisiejszy wpis jest swoistym wpisem „inaugurującym”, rozpoczynającym cykl artykułów, w których będę pisać o lekach „z drugiej strony”. W serii tej będę starała się zwrócić uwagę osób cierpiących na określone schorzenia i przypadłości. W związku z tym możecie w niedługim czasie spodziewać się również poradników dla osób cierpiących na cukrzycę, zaburzenia woreczka żółciowego, nadciśnienie czy, z innej strony, na niedociśnienie. Czekam oczywiście na Wasze sugestie!


Twój wróg podczas miesiączki – kwas acetylosalicylowy!

Kwas acetylosalicylowy, czyli popularna aspiryna, jest jednym z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych. Wykazuje dodatkowo działanie przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, co pozwoliło go na wykorzystanie również w preparatach typowo przeziębieniowych. Duża część z nas wie, że aspiryna jest nie najlepszą przyjaciółką kobiety w tym trudnym okresie. Ale właściwie dlaczego?

O tym, jak to kwas acetylosalicylowy wpływa na tzw. prostaglandyny pisałam już jakiś czas temu w wątku o lekarz przeciwbólowych. Aby się nie powtarzać przytoczę tutaj fragment o tym, jak leki przeciwbólowe działają w naszym organizmie:

Kwas acetylosalicylowy zaliczany jest do tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Są to związki, których mechanizm działania opiera się o hamowanie produkcji specyficznych cząsteczek tzw. prostaglandyn. Mają one dwojaką naturę – część z nich wpływa dobroczynnie na nasz organizm, niektóre natomiast odpowiedzialne są za powstawanie objawów stanu zapalnego.
„Dobre” prostaglandyny mają swój udział m.in. w odpowiednim wydalaniu elektrolitów przez nerki, lekkim rozszerzanie naczyń krwionośnych i przez to normalizowaniu ciśnienia. Wpływają na krzepliwość krwi i, przede wszystkim, są elementem mającym znaczenie w wydzielaniu śluzów żołądkowych, które chronią delikatną śluzówkę żołądka przed działaniem czynników trawiennych. „Złe” prostaglandyny powstają w zmienionych chorobowo tkankach i to one mają swój udział w powstawaniu gorączki, bólu, zaczerwienienia i obrzęków. Niestety, NLPZ-ety w większości są bardzo niespecyficzne i blokują powstawanie nie tylko „złych” prostaglandyn, ale również tych korzystnych.

Stosowanie kwasu acetylosalicylowego podczas okresu może doprowadzić nie tylko do nasilenia i przedłużenia krwawienia, ale również do krwotokówW przytoczonym fragmencie pogrubiłam fragment o krzepliwości krwi, gdyż to on jest w tym momencie dla nas najważniejszy. Otóż okazuje się, że kwas acetylosalicylowy jest jedną z tych substancji, które, popularnie rzecz ujmując „rozrzedzają” naszą krew. Coś, co jest bardzo korzystne po zawałach czy w profilaktyce udarów mózgu niekoniecznie jest takie w czasie miesiączki. Mała ciekawostka: niektóre kobiety, mające bardzo skąpe miesiączki, na samym początku okresu stosują kwas acetylosalicylowy, aby doprowadzić swoją menstruację „do odpowiedniego poziomu” – nie jest to jednak coś, co powinniśmy robić same! Skąpe miesiączki, w szczególności pojawiające się nagle, wymagają konsultacji z ginekologiem, gdyż mogą być przyczyną wielu schorzeń!

dziewczyna_blogŹródło: Omarukai / Foter.com / CC BY

Stosowanie kwasu acetylosalicylowego podczas okresu może doprowadzić nie tylko do nasilenia i przedłużenia krwawienia, ale u niektórych, szczególnie wrażliwych kobiet, również do krwotoków. Oczywiście, wystąpienie krwotoku po jednej tabletce jest aspiryny jest mało prawdopodobne, ale przy połączeniu kilku tabletek zażywanych w ciągu doby (co przy migrenowych bólach głowy czy przeziębieniu nie jest wcale takim wielkim wyczynem) z obfitymi miesiączkami nie jest to już takie teoretyczne. Poza tym, musimy pamiętać, że każda z nas ma inną krzepliwość - każda z nas może inaczej zareagować na stosowanie tego leku. z tego względu lepiej jest nie ryzykować, w szczególności, że istnieje wiele leków alternatywnych.

W jakich preparatach znajdziemy kwas acetylosalicylowy? Przede wszystkim jest to cała gama leków przeciwbólowych - od Alka-Primu i Alka-Selzeru przez Aspirin, Aspirin Activ, Aspirin Ultra Fast po Etopirynę, Coffepirynę, Polopirynę czy Upsarin. Nie można również zapomnieć, że substancja ta jest również składnikiem licznych preparatów przeziębieniowych (Polopiryna C, Ascalcin, Aspirin Complex). Jeżeli w trakcie miesiączki dopadło nas przeziębienie, migrena albo po prostu doskwierają nam skurcze miesiączkowe pamiętajmy, że istnieje bardzo dużo preparatów, które mogą nam zastąpić kwas acetylosalicylowy – większość z nich oparta jest na ibuprofenie czy paracetamolu. Są one zdecydowanie bardziej polecane w czasie menstruacji.

Facebook0Google+0Twitter0Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *