Wszystko co powinieneś wiedzieć o testach ciążowych w 20 pytaniach i odpowiedziach!

Za parę dni stuka mi 27 lat. Nie wiem czy to już taki wiek, że wszyscy wokół zaczynają rodzić dzieci czy po prostu odzywa się we mnie instynkt macierzyński i jakoś częściej zaczynam dostrzegać takie rzeczy wokół siebie. Niezależnie jednak od przyczyny faktem jest, że temat ciąż i testów ciążowych pojawia się na babskich spotkaniach jakoś częściej i częściej. Uznałam, że może być to całkiem dobry pomysł na niedzielny wpis, w szczególności, że testy ciążowe to jeden z hitowych produktów podczas każdego weekendu w aptece:) Dlatego dzisiaj będzie o wszystkim, co powinniście wiedzieć o testach ciążowych. Kiedy je wykonywać, jak się nimi posługiwać i dlaczego mogą być świetnym testem diagnostycznym na pewne męskie choroby. To wszystko zebrane w 20 pytaniach i odpowiedziach. Zaczynamy!

1. Czym są testy ciążowe?
Testami ciążowymi nazywamy wszystkie testy, które pozwalają wykryć ciążę na wczesnym jej etapie, czyli w ogóle zorientować się czy w ciąży jesteśmy czy też nie.

2. Gdzie może zostać wykonany test ciążowy?
Testy ciążowe mogą być wykonywane zarówno w domu (tzw. domowe testy ciążowe), jak i w laboratorium. Te drugie są zdecydowanie bardziej czułe i wiarygodne, jednak większość swoje pierwsze badanie wykonuje w zaciszu własnego domu wykorzystując testy, które są bezproblemowo dostępne w każdej aptece. Po testy laboratoryjne sięgamy zazwyczaj wówczas, gdy na teście domowym pojawią się dwie kreski i chcemy potwierdzić ciążę bardziej „fachowymi” metodami lub gdy domowy test ciążowy daje wynik negatywny, a my i tak obserwujemy pierwsze objawy ciąży z nudnościami i zatrzymaniem miesiączki na czele.

3. Z czego wykonuje się testy ciążowe?
Testy ciążowe wykonuje się zazwyczaj z próbki moczu, jak i z samej krwi. Ta druga metoda, z oczywistych względów, znajduje zastosowanie jedynie w laboratorium, natomiast wykrycie ciąży na podstawie próbki moczu to domena domowych testów ciążowych.

dziecko_blog8Źródło: Luis Hernandez – D2k6.es / Foter / CC BY

4. Na jakiej zasadzie działają testy ciążowe?
Niezależnie od tego czy test wykonywany jest w domu czy w laboratorium, wszystkie testy ciążowe działają na takiej samej zasadzie – wykrywają one obecność gonadotropiny kosmówkowej, która jest „typowym” (chociaż nie do końca, o czym będzie później) hormonem ciążowym. Jeżeli w próbce moczu lub krwi stwierdzona zostanie wystarczająca ilość tego hormonu wówczas wynik testu uznaje się za pozytywny i można rezerwować sobie wizytę u naszego ginekologa.

5. Czym jest gonadotropina kosmówkowa?
Gonadotropina kosmówkowa (hCG) jest hormonem, który jest wydzielany w trakcie ciąży najpierw przez zagnieżdżony zarodek, a następnie przez łożysko. Ma on za zadanie podtrzymywać produkcję progesteronu przez ciałko żółte jajnika. Jej poziom rośnie do mniej więcej 12 tygodnia ciąży, po czym zaczyna spadać. Gonadotropina kosmówkowa może być jeszcze wykrywana w organizmie kobiety do kilku tygodni po porodzie, co może dawać wyniki fałszywie dodatnie u kobiet, które wykonują w tym okresie testy ciążowe.
Mimo iż gonadotropina kosmówkowa jest hormonem typowo ciążowym to jej obecność można stwierdzić również w przypadku niektórych chorób nowotworowych – uważana jest ona za marker nowotworowy przy diagnostyce niektórych nowotworów jajnika czy też jąder. Obecność tego hormonu stwierdza się również w przypadku ciąży pozamacicznej.

6. W jaki sposób możliwe jest określenie hormonu z moczu?
Gonadotropina kosmówkowa jest hormonem produkowanym przez rozwijający się zarodek, ale z racji tego, że dziecko i matka dzielą wspólny organizm to i w ciele matki można zaobserwować obecność tego hormonu. Najwcześniej pojawia się on we krwi i z tego względu testy laboratoryjne z krwi są najdokładniejsze. Po krótkim czasie można zaobserwować jego obecność również w moczu, co szybko wykorzystali producenci domowych testów ciążowych.

7. Jakie rodzaje testów ciążowych możemy kupić w aptece?
W aptece i supermarketach dostępne są obecnie dwa rodzaje testów ciążowych: płytkowe oraz strumieniowe. Płytkowe są zdecydowanie popularniejsze – nie dlatego, że są dokładniejsze, bo czułość wykazują zbliżoną do tych strumieniowych, ale są po prostu uważane za wygodniejsze.

dziecko_blog9Źródło: Untitled by Luis Hernandez – D2k6.es, on Flickr

8. W jaki sposób wykonuje się test płytkowy?
Podstawowym elementem ciążowych testów płytkowych jest (jak sama nazwa wskazuje) płytka na której wykonuje się właściwy test. Wszystkie płytki, niezależnie od producenta, mają bardzo podobny wygląd – mamy okienko, w którym pojawiają się charakterystyczne kreski (jedna w przypadku wyniku negatywnego, dwie w przypadku testu pozytywnego) oraz studzienki do której zakraplamy mocz. Do zestawu dołączona jest zazwyczaj pipeta, za pomocą której zakraplamy mocz oraz pojemniczek do jego zbiórki. Z pojemniczka ściągamy niewielką próbkę do pipety i za jej pomocą przenosimy mocz do studzienki na płytce (płytka musi być ustawiona na poziomej powierzchni). Zazwyczaj są to 2-4 krople. Resztę załatwia już za nas test, a nam pozostaje jedynie obserwować kreski w okienku płytki.

9. W jaki sposób wykonuje się testy strumieniowe?
Testy strumieniowy swoim wyglądem różnią się od testów płytkowych – przede wszystkim w zestawie nie znajdziemy płytki, ale samą szpatułkę z okienkiem wynikowym oraz zamkniętą końcówką. Ten test kojarzycie pewnie z telewizji – jeżeli jakaś bohaterka filmowa wykonuje test ciążowy to zazwyczaj jest to test strumieniowy. Test wykonuje się poprzez wprowadzenie końcówki testu pod strumień moczu – zazwyczaj zaleca się, aby trwało to przynajmniej kilka sekund. Po tym czasie, zamyka się na powrót końcówkę i obserwuje wyniki w okienku. Podobnie jak w przypadku testu płytkowego wynik interpretuje się na podstawie obecności jednej lub dwóch kresek.

Na Youtubie znalazłam również filmik pokazujący w bardzo prosty sposób jak działają testy płytkowe i strumieniowe. Prezentowane są testy PinkTest (płytkowy) oraz PinkExpress (strumieniowy), ale wszystkie testy działają na podobnej zasadzie – link tutaj.

10. Jak szybko można spodziewać się wyników testu?
Większość testów ciążowych pozwala na odczytanie wyników już po 2-3 minutach. Istnieją również testy, które pozwalają na uzyskanie wyniku już po 40 sekundach. To, jak wcześnie jesteśmy w stanie odczytać wynik zależy w dużej mierze od tego, czy mamy do czynienia z ciążą kilkudniową czy kilkutygodniową – im ciąża dłużej trwa, tym poziom gonadotropiny jest coraz wyższy i wyższy. Dzięki temu test wcześniej „wychwytuje” obecność tego hormonu. Z tego też względu, wielu producentów zaleca, aby z odczytaniem wyniku odczekać nawet do 5 minut – jeżeli po tym czasie na teście pozostanie jedynie jedna kreska, wówczas możemy z całą pewnością uznać wynik testu za negatywny. Pamiętajmy jednak, że nie należy sprawdzać wyniku testu po 30 minutach od jego wykonania – w teście zachodzą wówczas takie zmiany, że może się okazać, że każdy jest w ciąży, niezależnie od tego czy miał możliwość w nią zajścia czy też nie.

Facebook0Google+0Twitter0Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *