Wszystko co powinieneś wiedzieć o testach ciążowych w 20 pytaniach i odpowiedziach!

11. Które testy ciążowe – płytkowe czy strumieniowe – są lepsze?
Ciężko jest odpowiedzieć na pytanie, który typ testów ciążowych jest lepszy, bo nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Uważa się, że zarówno testy płytkowe, jak i strumieniowe czułość mają podobną, ciężko więc byłoby powiedzieć, który z nich jest skuteczniejszy i wcześniej wykryje ciążę. Inna kwestia to wygoda ich stosowania – wiele kobiet twierdzi, że testy płytkowe są łatwiejsze do wykonania, inne z kolei twierdzą, że testy strumieniowe pozwalają na wykonanie testu niemalże „w biegu” – w pracy czy innym miejscu, gdyż nie potrzebują żadnych dodatkowych akcesoriów. Wszystko zależy od Waszych indywidualnych preferencji.

12. Kiedy najwcześniej można wykonać test ciążowy?
Naprawdę nie ma sensu biec do apteki tej samej nocy albo zaraz kolejnego dnia po romantycznym wieczorze spędzonym we dwoje. Nie ma żadnych testów, które są w stanie tak wcześnie wykryć rozwijającą się ciążę – nie są w stanie zrobić tego nawet o wiele dokładniejsze testy laboratoryjne. Jest to związane z jedną, bardzo ważną kwestią – na tak wczesnym etapie nie ma jeszcze co wykrywać.
Pisałam już wcześniej, że wszystkie testy ciążowe opierają się o wykrycie gonadotropiny kosmówkowej produkowanej przez rozwijający się zarodek. Problem polega jednak na tym, że nie jest ona produkowana od samego momentu zapłodnienia – jej wytwarzanie rozpoczyna się dopiero w 6-12 dni po zapłodnieniu. Dopiero wówczas możliwe jest wykrycie jej obecności – a i to może się okazać prawdziwą sztuką, bo jej ilość jest po prostu bardzo niska. Oczywiście, im dalej tym łatwiej. Z tego też względu, należy odczekać minimum 6-7 dni, aby wykonać test ciążowy i liczyć na jakikolwiek wiarygodny wynik. Jeżeli test wykonacie kolejnego dnia to tylko wyrzucicie pieniądze w błoto, bo wynik z całą pewnością będzie negatywny.
Jeżeli zależy Wam na wiarygodnym i maksymalnie szybko przeprowadzonym teście to wówczas pokuście się o laboratoryjne badania krwi – z niemalże 100% pewnością można wykryć ciążę tą metodą już w 7 dni po zapłodnieniu.

13. Kiedy najlepiej wykonać test ciążowy?
Jeżeli tydzień po zapłodnieniu to najwcześniejszy czas po którym możemy wykonać test ciążowy to jaki jest najbardziej optymalny czas do jego wykonania? Uważa się, że najlepsze wyniki uzyskuje się w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki albo nawet dzień po. Jeżeli spóźnia Ci się okres, a podejrzewasz, że możesz być w ciąży to jest to dobry czas na wykonanie testu ciążowego. Zakładając średni czas trwania cyklu miesięcznego kobiety okaże się, że w dniu, w którym powinna rozpocząć się miesiączka ciąża będzie już trwała ponad tydzień – po tym czasie możemy się spodziewać, że ilość ewentualnej gonadotropiny kosmówkowej będzie na tyle duża, że możliwe będzie jej wykrycie za pomocą domowych testów ciążowych.
Jeżeli kobieta ma nieregularne miesiączki wówczas zaleca się wykonanie testu w ostatnim dniu najdłuższego cyklu. Niezależnie jednak od tego można pokusić się o wykonanie testu wcześniej – pamiętajmy jednak o zasadzie 6-10 dni odstępu od ewentualnego zapłodnienia.

dziecko_blog10Źródło: Luis Hernandez – D2k6.es / Foter / CC BY

14. Czy jest istotne o jakiej porze dnia wykonany zostanie test?
Okazuje się, że tak. Ilość gonadotropiny kosmówkowej jest w początkowym okresie ciąży tak niska, że wszystko może mieć znaczenie – również pora dnia, o której zostanie wykonany test. Chociaż może źle się wyraziłam – największe znaczenie ma tutaj to, aby test wykonać z próbki pierwszego, porannego moczu. Dlaczego? Bo jest on najbardziej stężony.
Mocz, który oddawany jest po nocy jest moczem najmniej rozcieńczonym – niska ilość spożywanych płynów powoduje, że mamy w nim całą „kwintesencję” naszego organizmu. Jest w nim również najwyższe stężenie gonadotropiny kosmówkowej, więc i testy wykonywane z takiej próbki będą najbardziej wiarygodne. Producenci testów ciążowych deklarują wprawdzie, że po terminie spodziewanej miesiączki można wykonywać testy już z każdej próbki moczu, niezależnie od pory dnia, ale nikomu nie zaszkodzi, jeśli zasady porannego moczu będzie trzymać się również i wtedy.

15. Czy test ciążowy należy wykonywać na czczo?
Wykonywanie badań na czczo dotyczy zasadniczo testów laboratoryjnych, a nie testów domowych. Ogólnie nie ma żadnych przeciwwskazań, aby testy ciążowe wykonywać po posiłku, bo nie bada się żadnych składników związanych z metabolizmem, a jedynie jeden parametr hormonalny. Wielu jednak diagnostów laboratoryjnych zaleca, aby na pobieranie krwi pojawiać się na czczo, ze względu na to, że normy, do których odnoszą się nasze wyniki są przygotowywane dla osób niespożywających wcześniej żadnego posiłku.

16. Czy możliwe jest, żeby test dał wynik negatywny, mimo iż jestem pewna, że jestem w ciąży?
Oczywiście, że tak. Po prostu poziom hormonu w moczu może być zbyt niski. Test może być zbyt mało czuły. Mocz może być zbyt rozcieńczony. Powodów dla których test może być negatywny, mimo iż ciąża się rozwija jest całkiem sporo. Jeżeli jednak podejrzewasz, że możesz być w ciąży wybierz się do laboratorium na wykonanie testów z krwi lub prosto do ginekologa. Twoje wątpliwością zostaną wówczas ostatecznie rozwiane. Istotne jest również to, że przyczyn spóźniającej się miesiączki jest naprawdę wiele – ciąża jest tylko jedną z nich. Warto skonsultować to z lekarzem, bo może się okazać, że Twoje zdrowie zaczyna szwankować.

17. Test wyszedł pozytywnie, a ja mimo to dostałam normalną miesiączkę. Jak to jest możliwe?
Wbrew pozorom nie odpowiem Ci, że test był zepsuty. Skupię się za to na pewnej smutnej prawdzie – wiele kobiet nie donosi swojej ciąży nawet do czasu pierwszej miesiączki. Sytuacje, gdy dojdzie do zapłodnienia, ale ciąża się nie rozwinie nie są rzadkością. Jeżeli wykonałaś test, który dał wynik pozytywny, a mimo to dostałaś normalną miesiączkę to najprawdopodobniej jesteś jednym z tych przypadków. Inna kwestia to to, że niektóre kobiety na samym początku ciąży mają plamienia przypominające swoim wyglądem menstruację, a ciąża rozwija się dalej i to prawidłowo. Warto wówczas nie tylko wykonać dodatkowy test, aby rozwiać swoje wątpliwości, ale również odwiedzieć ginekologa, który pomoże nam odpowiedzieć na nasze pytania.

18. Czy możliwe jest, aby test ciążowy dał wynik pozytywny, mimo iż na pewno nie jestem w ciąży?
Abstrahując już od tego, że mało kto wykonuje testy ciążowe nie mając chociaż cienia podejrzeń, że rzeczywiście w tej ciąży jest, to faktycznie, jest to możliwe. Pisałam już wcześniej, że gonadotropina kosmówkowa jest hormonem typowo ciążowym, ale może być on wytwarzany również przez niektóre komórki zmienione chorobowo – obecność gonadotropiny stwierdza się niekiedy przy torbielach jajników czy niektórych chorobach nowotworowych układu rodnego. Powiem więcej – test ciążowy może dać pozytywny wynik również u mężczyzny! Jest to związane z tym, że gonadotropina kosmówkowa jest jednym z markerów pozwalających na zdiagnozowanie nowotworów jąder.

19. Czy alkohol wpływa na wynik testu ciążowego?
Nie, zasadniczo alkohol nie ma żadnego wpływu na wynik testu ciążowego, gdyż alkohol nie ma absolutnie nic wspólnego z gonadotropiną kosmówkową. Warto jednak mieć na uwadze, że alkohol działa moczopędne i rozcieńcza dodatkowo mocz, co może mieć znaczenie na samym początku ciąży, kiedy stężenie gonadotropiny kosmówkowej jest bardzo niskie.

20. Czy przyjmowane przeze mnie leki mogą mieć wpływ na wynik testu ciążowego?
Miażdżąca większość leków nie ma wpływu na wynik testu ciążowego – wyniku nie zmieniają ani antybiotyki, ani leki przeciwbólowe, ani nawet tabletki antykoncepcyjne. Uważa się, że jedynymi lekami, które mogą mieć wpływ na wynik testu ciążowego są preparaty zawierające gonadotropinę kosmówkową (Choragon 5000, Pregnyl), czyli leki stosowane głównie w leczeniu niepłodności.

Jakieś jeszcze pytania i wątpliwości? Czekam na nie w komentarzach!
I dobrych wyników – takich, jakie Wam pasują!:)

Photo credit: Luis Hernandez – D2k6.es / Foter / CC BY

Facebook0Google+0Twitter0Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *